Przygotowane z myślą o Tobie
Masz pytania? W tym miejscu znajdziesz na nie odpowiedź
Dowiesz się, jak będzie wyglądał Twój dzień w Ośrodku, jak długo trwa program terapii oraz czy mogą Cię odwiedzić bliscy.
Sprawdź, jak wygląda plan dnia w Ośrodku Terapii Uzależnień Zagaje.
Poniedziałek – Piątek
Medytacja w Ośrodku Zagaje
Gimnastyka w Ośrodku Zagaje
Śniadanie w Ośrodku Zagaje
Obiad w Ośrodku Zagaje
Czas wolny, konsultacje terapeutyczne
Medytacja w Ośrodku Zagaje
Kolacja w Ośrodku Zagaje
Czas wolny, zajęcia integracyjne, zajęcia sportowe, rekreacyjne, seans filmowy w Ośrodku Zagaje
Sobota
Śniadanie
Warsztaty terapeutyczne, psychoedukacja
Obiad
Czas wolny
Kolacja
Czas wolny, rekreacja, seans filmowy
Niedziela
Śniadanie
Czas wolny, odwiedziny, dla chętnych zwiedzanie okolicy, spacer, wyjście na siłownię zewnętrzną
Obiad
Czas wolny
Kolacja
Czas wolny, rekreacja, seans filmowy
Czas oczekiwania na miejsce w Ośrodku Terapii Uzależnień Zagaje to zazwyczaj 2-3 dni od daty zgłoszenia.
W Centrum Zagaje duże znaczenie ma dla nas spokój wewnętrzny, dlatego każdy poranek rozpoczynamy medytacją, dzięki której kierujemy uwagę do środka, wsłuchując się w sygnały płynące z ciała. Następnie gimnastyka i ćwiczenia, które pozwalają rozciągnąć i obudzić ciało oraz je wzmocnić.
W ciągu tygodnia harmonogram dnia składa się z wielu aktywności, takich jak arteterapia, psychoedukacja, terapia grupowa, terapia indywidualna czy spotkania społeczności w ośrodku. Ich zróżnicowanie wpływa rozwijająco zarówno na ciało, jak i umysł. Terapia poprzez sztukę pozwala wyrazić emocje ruchem, tańcem, malarstwem lub rzeźbą. Psychoedukacja z kolei dostarcza wiedzy o uzależnieniu i jego destrukcyjnym wpływie na różne obszary życia. Obejmuje też tematy zdrowych sposobów radzenia sobie z trudnościami po opuszczeniu ośrodka. Wiedza ta jest utrwalana w trakcie warsztatów.
Treningi umiejętności społecznych służą odbudowie i nauce nowych zachowań. Pacjenci ćwiczą wytrwałość, pracowitość i aktywność w grupie oraz podstawowe umiejętności praktyczne typu sprzątanie przestrzeni, grabienie liści, podlewanie kwiatków.
Spotkania w społeczności terapeutycznej mają na celu omawianie tego, co wydarzyło się w danym dniu – w grupie czy pomiędzy poszczególnymi pacjentami oraz planowanie najbliższych wydarzeń i rozwiązywanie bieżących problemów.
Terapia indywidualna i grupowa w Ośrodku Terapii Uzależnień Zagaje pomaga uświadomić pacjentów w temacie ich zaburzeń, przekształcić mechanizmy uzależnienia oraz analizować problemy natury psychicznej. Czas ten kończy się spotkaniem społeczności.
W ramach odpoczynku można zagrać w piłkę, bilarda lub tenisa stołowego. Od czasu do czasu organizujemy wspólne grille lub ogniska, spacer wokół jeziora i „kąpiel w dźwiękach gongów”.
Życie poza ośrodkiem wiąże się z pracą na pełen etat i licznymi obowiązkami domowymi, które często przewyższają ilość czasu wolnego. Dążąc do trzeźwości, pacjenci uczą się również, że z czasem codzienność może stać się przyjemna, angażująca i przynosząca satysfakcję.
Społeczność ośrodka wybiera spośród pacjentów osoby funkcyjne – z dłuższym stażem abstynencji. Wspierają one różne działania organizacyjne, towarzyszą innym w wyjściach poza ośrodek, które zawsze odbywają się w trójkach, oraz czuwają nad trzeźwością podopiecznych.
W zależności od programu proces terapeutyczny może przebiegać inaczej. W Ośrodku Terapii Uzależnień Zagaje skupiamy się na identyfikacji głównych przyczyn nałogu. Często tkwią one w doświadczeniach traumatycznych, trudnościach w radzeniu sobie ze stresem, emocjami lub wyzwaniami życiowymi.
Proces terapeutyczny wygląda następująco:
- Zaakceptowanie faktu bycia uzależnionym i znalezienie motywacji do terapii
- Uświadomienie sobie mechanizmów towarzyszących chorobie
- Zrozumienie strat i negatywnych skutków wynikających z picia alkoholu i zażywania narkotyków lub wykonywania destrukcyjnych zachowań
- Nabywanie umiejętności opierania się pokusie – zmiana mechanizmów reagowania na znane bodźce
- Poznanie destrukcyjnych zachowań, które pojawiają się w przypadku uzależnienia
- Budowanie nowych, zdrowych przekonań na temat życia codziennego
- Nauka postaw asertywnych, czyli np. odmawiania picia
- Uczestnictwo w terapii grupowej i otrzymanie informacji zwrotnej od członków grupy – pomagają w zdaniu sobie sprawy, jakie postawy własne mogą spowodować powrót do nałogu
- Uczenie się rozpoznawania symptomów nawrotu choroby i radzenia sobie z kryzysem
- Akceptacja choroby i stworzenie planu pracy nad sobą po wyjściu z ośrodka.
Tak. Połączenie relaksującego wypoczynku nad jeziorem z terapią w ciągu dnia to jedna z najskuteczniejszych form wsparcia. Nasza pomoc obejmuje nie tylko samodzielne radzenie sobie z używkami, ale również pracę w grupie, która wspiera dalsze funkcjonowanie po zakończeniu pobytu. W codziennym życiu spotkasz osoby, które mogą nie wspierać Twojej trzeźwości, oraz bliskich, z którymi relacje mogły być trudne, a także napotkasz na pokusy. Podczas terapii zdobędziesz umiejętności porozumiewania się z rodziną i skutecznego odmawiania.
Decyzja o samodzielnym zakończeniu może być podjęta w każdym momencie procesu terapii w porozumieniu z terapeutą.
Tak, ale jedynie w konkretnych, wskazanych przez terapeutów porach – poza godzinami zajęć terapeutycznych.
Nie. Ty lub bliska Ci osoba NIE potrzebujecie skierowania, aby zostać przyjętym.
Wewnątrz budynku obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów. Palić można w miejscach do tego wyznaczonych, np. na tarasie.
W ośrodku są dostępne pokoje jednoosobowe oraz dwuosobowe.
Jak najbardziej, psy są mile widziane. Prosimy jednak o posiadanie aktualnego szczepienia na wściekliznę.