Przygotowane z myślą o Tobie

Masz pytania? W tym miejscu znajdziesz na nie odpowiedź

Dowiesz się, jak będzie wyglądał Twój dzień w Ośrodku, jak długo trwa program terapii oraz czy mogą Cię odwiedzić bliscy.

Czas oczekiwania na miejsce w Ośrodku Terapii Uzależnień Zagaje to zazwyczaj 2-3 dni od daty zgłoszenia.

W Centrum Zagaje duże znaczenie ma dla nas spokój wewnętrzny, dlatego każdy poranek rozpoczynamy medytacją, dzięki której kierujemy uwagę do środka, wsłuchując się w sygnały płynące z ciała. Następnie gimnastyka i ćwiczenia, które pozwalają rozciągnąć i obudzić ciało oraz je wzmocnić.

W ciągu tygodnia harmonogram dnia składa się z wielu aktywności, takich jak arteterapia, psychoedukacja, terapia grupowa, terapia indywidualna czy spotkania społeczności w ośrodku. Ich zróżnicowanie wpływa rozwijająco zarówno na ciało, jak i umysł. Terapia poprzez sztukę pozwala wyrazić emocje ruchem, tańcem, malarstwem lub rzeźbą. Psychoedukacja z kolei dostarcza wiedzy o uzależnieniu i jego destrukcyjnym wpływie na różne obszary życia. Obejmuje też tematy zdrowych sposobów radzenia sobie z trudnościami po opuszczeniu ośrodka. Wiedza ta jest utrwalana w trakcie warsztatów.

Treningi umiejętności społecznych służą odbudowie i nauce nowych zachowań. Pacjenci ćwiczą wytrwałość, pracowitość i aktywność w grupie oraz podstawowe umiejętności praktyczne typu sprzątanie przestrzeni, grabienie liści, podlewanie kwiatków.

Spotkania w społeczności terapeutycznej mają na celu omawianie tego, co wydarzyło się w danym dniu – w grupie czy pomiędzy poszczególnymi pacjentami oraz planowanie najbliższych wydarzeń i rozwiązywanie bieżących problemów.

Terapia indywidualna i grupowa w Ośrodku Terapii Uzależnień Zagaje pomaga uświadomić pacjentów w temacie ich zaburzeń, przekształcić mechanizmy uzależnienia oraz analizować problemy natury psychicznej. Czas ten kończy się spotkaniem społeczności.

W ramach odpoczynku można zagrać w piłkę, bilarda lub tenisa stołowego. Od czasu do czasu organizujemy wspólne grille lub ogniska, spacer wokół jeziora i „kąpiel w dźwiękach gongów”.

Każda forma pracy umożliwia lepsze poznanie siebie, wspiera wewnętrzne zmiany i pomaga odkryć swoje mocne strony.

Planowanie dnia obejmuje również czas na odpoczynek fizyczny i psychiczny. Dlatego pomiędzy zajęciami przewidziane są przerwy. W tym czasie podopieczni mogą zrelaksować się, posiedzieć na tarasie z widokiem na jezioro, oddać się przemyśleniom czy poczytać.

Taki sposób organizacji czasu jest istotny, ponieważ pomaga przygotować się do życia bez substancji psychoaktywnych i destrukcyjnych nawyków.

Życie poza ośrodkiem wiąże się z pracą na pełen etat i licznymi obowiązkami domowymi, które często przewyższają ilość czasu wolnego. Dążąc do trzeźwości, pacjenci uczą się również, że z czasem codzienność może stać się przyjemna, angażująca i przynosząca satysfakcję.

Społeczność ośrodka wybiera spośród pacjentów osoby funkcyjne – z dłuższym stażem abstynencji. Wspierają one różne działania organizacyjne, towarzyszą innym w wyjściach poza ośrodek, które zawsze odbywają się w trójkach, oraz czuwają nad trzeźwością podopiecznych.

W zależności od programu proces terapeutyczny może przebiegać inaczej. W Ośrodku Terapii Uzależnień Zagaje skupiamy się na identyfikacji głównych przyczyn nałogu. Często tkwią one w doświadczeniach traumatycznych, trudnościach w radzeniu sobie ze stresem, emocjami lub wyzwaniami życiowymi.

W trakcie programu pacjenci przechodzą przez różne etapy. Niektórzy rozpoczynają od diagnozy uzależnienia, inni przychodzą do nas już z diagnozą. Zazwyczaj zdają sobie sprawę, że zmagają się z uzależnieniem. Niektórzy podejmują terapię po raz kolejny, posiadając już wiedzę na temat przyczyn poprzedniego niepowodzenia i chcą to przepracować w bezpiecznym środowisku.

Proces terapeutyczny wygląda następująco:

  • Zaakceptowanie faktu bycia uzależnionym i znalezienie motywacji do terapii
  • Uświadomienie sobie mechanizmów towarzyszących chorobie
  • Zrozumienie strat i negatywnych skutków wynikających z picia alkoholu i zażywania narkotyków lub wykonywania destrukcyjnych zachowań
  • Nabywanie umiejętności opierania się pokusie – zmiana mechanizmów reagowania na znane bodźce
  • Poznanie destrukcyjnych zachowań, które pojawiają się w przypadku uzależnienia
  • Budowanie nowych, zdrowych przekonań na temat życia codziennego
  • Nauka postaw asertywnych, czyli np. odmawiania picia
  • Uczestnictwo w terapii grupowej i otrzymanie informacji zwrotnej od członków grupy – pomagają w zdaniu sobie sprawy, jakie postawy własne mogą spowodować powrót do nałogu
  • Uczenie się rozpoznawania symptomów nawrotu choroby i radzenia sobie z kryzysem
  • Akceptacja choroby i stworzenie planu pracy nad sobą po wyjściu z ośrodka.
Po zakończeniu terapii kontynuacja pracy nad sobą jest równie istotna. Dobrym pomysłem może być utrzymanie kontaktu z grupą wsparcia lub terapeutą indywidualnym. Osoba kończąca terapię staje przed zadaniem konfrontacji z rzeczywistością, używając w praktyce tego, czego nauczyła się w bezpiecznym środowisku ośrodka terapeutycznego.
Podczas terapii uzależnień nasi pacjenci zdobywają umiejętności unikania pokus, które mogłyby prowadzić do powrotu do nałogu. Z czasem uczą się odmawiania bez poczucia winy i wstydu, które często towarzyszą w początkowym okresie abstynencji.
Rozwijają nowe pasje i zainteresowania, takie jak sport, sztuka czy inne zajęcia, które zawsze chcieli wypróbować. Odkrywają radość płynącą z prostych przyjemności, jak wspólne kolacje czy trzeźwe poranki. Budują stabilne relacje z przyjaciółmi i partnerami, ciesząc się szacunkiem i zaufaniem w pracy i życiu osobistym.

Tak. Połączenie relaksującego wypoczynku nad jeziorem z terapią w ciągu dnia to jedna z najskuteczniejszych form wsparcia. Nasza pomoc obejmuje nie tylko samodzielne radzenie sobie z używkami, ale również pracę w grupie, która wspiera dalsze funkcjonowanie po zakończeniu pobytu. W codziennym życiu spotkasz osoby, które mogą nie wspierać Twojej trzeźwości, oraz bliskich, z którymi relacje mogły być trudne, a także napotkasz na pokusy. Podczas terapii zdobędziesz umiejętności porozumiewania się z rodziną i skutecznego odmawiania.

Zakończenie terapii następuje w wyniku porozumienia pomiędzy klientem a prowadzącym terapeutą. W niektórych przypadkach uwzględniana jest także opinia zespołu terapeutycznego.

Decyzja o samodzielnym zakończeniu może być podjęta w każdym momencie procesu terapii w porozumieniu z terapeutą.

Długość terapii jest dostosowana do rodzaju oraz stopnia uzależnienia klienta, a także jego indywidualnych potrzeb.

Terapia trwa od 4 do maksymalnie 8 tygodni, zgodnie z rekomendacjami PARPA oraz standardami placówek medycznych, które stosują programy zatwierdzone przez NFZ.

Tak, ale jedynie w konkretnych,  wskazanych przez terapeutów porach – poza godzinami zajęć terapeutycznych.

Tak, istnieje taka możliwość, ale z pewnymi ograniczeniami. Telefon można używać:

  • Jeśli pacjenta nie dotyczy uzależnienie od hazardu ani urządzeń elektronicznych.
  • Tylko poza godzinami przewidzianymi na zajęcia.
  • O ile nie zakłóca to procesu terapeutycznego.

Nie. Ty lub bliska Ci osoba NIE potrzebujecie skierowania, aby zostać przyjętym.

Wewnątrz budynku obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów. Palić można w miejscach do tego wyznaczonych, np. na tarasie.

W ośrodku są dostępne pokoje jednoosobowe oraz dwuosobowe.

Jak najbardziej, psy są mile widziane. Prosimy jednak o posiadanie aktualnego szczepienia na wściekliznę.

W Polsce terapia uzależnień jest dobrowolna. Chociaż sąd może zobowiązać osobę z problemem do podjęcia terapii w placówce uzależnień, nie ma możliwości zmuszenia jej do tego. Skuteczność terapii zwykle jest większa, gdy pacjent decyduje się na nią samodzielnie i świadomie.
''Próba ucieczki przed bólem powoduje więcej bólu.'' – Gabor Mate

Pozwól sobie ulżyć w cierpieniu. Zadzwoń. Zasługujesz na życie wolne od trosk.

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.