Otyłość staje się coraz powszechniejszym problemem współczesnego społeczeństwa. Według WHO w 2022 roku aż jedna na osiem osób zmagała się z tym problemem, a liczba osób otyłych na świecie podwoiła się w ostatnich dekadach. Co więcej, u 30% osób poszukujących zabiegów odchudzających występuje kompulsywne objadanie się. To zjawisko nie tylko znacząco utrudnia walkę z nadmierną masą ciała, ale także wpływa na zdrowie psychiczne i jakość życia. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu zaburzeniu i zrozumieć jak może działać na Ciebie.
Czym jest kompulsywne jedzenie?
Kompulsywne objadanie się (ang. binge eating disorder) jest zaburzeniem odżywiania, w którym osoba napadowo spożywa ogromną ilość jedzenia. Epizody objadania się charakteryzują się utratą kontroli nad jedzeniem. Posiłki są spożywane w szybkim tempie i w krótkim czasie, aż do uczucia pełności, często nawet mimo braku głodu. Osoba może starać się jeść w ukryciu, a ogółowi zaburzenia towarzyszy silne poczucie winy, wstydu i rozczarowania. Wiąże się z nim także nabieranie wagi, które może prowadzić do otyłości a tym samym wielu różnych problemów zdrowotnych.
Specyfika zaburzenia
Chociaż to zaburzenie może przypominać uzależnienie od substancji, nie jest nim w pełni. Łączy w sobie cechy uzależnienia od substancji i uzależnienia behawioralnego. Kompulsywne objadanie się polega na nawykowym wykonywaniu czynności przynoszących chwilową ulgę, przyjemność lub zaspokojenie potrzeby. Osoba może kompulsywnie się objadać, by stłumić emocje lub nierozwiązane konflikty. Często przyczynami są stres, presja społeczna, traumy z przeszłości czy niska samoocena. Stąd termin 'napadowe objadanie się’, ponieważ występuje ono w specyficznych okolicznościach, które wywołują ten sposób radzenia sobie z problemem.
Kompulsywne jedzenie i bulimia
Myśląc o kompulsywnym jedzeniu, na myśl może przyjść bulimia. Jednak nie są to te same zaburzenia. W przypadku bulimii osoba objada się, po czym chce pozbyć się zjedzonego posiłku z organizmu, by zapobiec nabraniu wagi. Stosuje do tego różne techniki, na przykład: wymiotowanie, głodowanie, spożywanie środków przeczyszczających lub intensywne ćwiczenia. To odróżnia te dwie grupy, ponieważ osoby kompulsywnie objadające się, chociaż mogą czasami uciekać się do takich technik, nie stosują ich z taką samą częstotliwością.
Jak sobie radzić z kompulsywnym jedzeniem?
- Wyzwalacze – Najważniejszym etapem w walce z kompulsywnym objadaniem się jest rozpoznanie wyzwalaczy. Są to sytuacje, miejsca, ludzie czy też uczucia, które mogą sprawiać, że będziesz odczuwał silną potrzebę jedzenia. Przykładem takiej okoliczności może być próba przejścia na dietę. Chociaż wydawałoby się, że jest to stosowne w danej sytuacji, w przypadku tego zaburzenia może działać jako wyzwalacz i popychać do ponownego i silniejszego objadania się. Z początku, musisz odzyskać kontrolę, dlatego kluczowe jest rozpoznanie jak najwięcej takich triggerów, które uruchamiają cykl kompulsywnego jedzenia.
- Stopniowe odzyskanie kontroli – Po rozpoznaniu wyzwalaczy, wiesz, na co uważać. Dlatego też możesz starać się tworzyć pewny przedział czasowy między swoimi posiłkami. Może to być 2 do 3 godzin między posiłkami lub posiadanie określonego czasu, w ciągu dnia, gdy spożywasz posiłki – śniadanie, obiad i kolację. Sprawi to, że będziesz wytwarzać pewną rutynę, do której z czasem przyzwyczaisz się i Ty i Twój organizm.
- Nie spożywanie posiłków przed ekranami – Badania pokazują, że czas spędzany przed ekranem może być związany z zaburzeniem objadania się. Oglądanie programów w telewizji lub filmików na YouTube, TikToku czy Instagramie staje się częścią ludzkiej natury. Niektórzy nie wyobrażają sobie, żeby rozpocząć posiłek, bez wcześniejszego włączenia jakiegoś filmiku, co sprawia, że ich jedzenie staje się zimne! Jednak, robiąc tak, wiążemy dwa różne rodzaje przyjemności, które w kombinacji są ogromnie uzależniające. Dlatego też, aby odzyskać kontrolę, zjedz w spokoju, bez dodatkowej stymulacji.
- Plan B – Ze względu na to, że jedzenie jest wszędzie, prędzej czy później napotkasz swoje ulubione potrawy. Dlatego w takiej sytuacji, kluczowa jest wiedza o tym, co w takiej sytuacji zrobisz. Posiadanie planu B pozwala Ci na przygotowanie się na ewentualne sytuacje, w których ciężko będzie Ci się kontrolować. Przykładem planu B może być wykonanie telefonu do przyjaciela – nie dość, że wytwarzasz swój własny protokół działania, to angażujesz wsparcie z zewnątrz, zwiększając szanse swojego sukcesu!
Nie pozwól, żeby jedzenie kontrolowało Twoje życie.
W przypadkach, gdy zaburzenie coraz bardziej przejmuje kontrolę nad Twoim życiem, nie wahaj się sięgnąć po pomoc. Kompulsywne jedzenie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na Twoje samopoczucie emocjonalne i sposób postrzegania siebie. Skorzystanie z pomocy specjalistów to pierwszy krok na drodze do odzyskania kontroli, gdzie to Ty decydujesz, kiedy jesz – bez poczucia przymusu. Jeśli chcesz podążyć tą drogą i odzyskać wolność, skontaktuj się z nami już dziś pon numerem telefonu 602 141 942. Razem pomożemy Ci osiągnąć lepsze samopoczucie i równowagę.