Uzależnienie od hazardu - czym jest?
Uzależnienie od hazardu jest jednym z uzależnień behawioralnych. Charakteryzuje się niekontrolowaną chęcią czy nawet przymusem do gry, rosnącym zapotrzebowaniem na bodziec w postaci ryzyka i utratą kontroli nad pieniędzmi wydawanymi na hazard.
Osoba uzależniona zaniedbuje obowiązki zawodowe i rodzinne, używając gry jako ucieczki od problemów emocjonalnych. Relacje z bliskimi pogarszają się z powodu kłamstw i manipulacji, a nałogowe granie prowadzi do poważnych problemów finansowych i prawnych. Osoby uzależnione od hazardu często mają trudności z uznaniem swojego problemu i mogą minimalizować jego znaczenie lub negować jego istnienie w związku z tym, że – w przeciwieństwie do chociażby alkoholizmu – objawy są mniej widoczne dla otoczenia.
Objawy uzależnienia od hazardu - przykłady.
Oto symptomy, po których rozpoznasz, czy Ty lub bliska Ci osoba jesteście uzależnieni od hazardu:
- przymus korzystania z automatów lub kasyna,
- spędzanie na graniu coraz większej ilości czasu, zaniedbując przy tym inne obowiązki,
- konieczność grania coraz wyższymi stawkami,
- odczucie silnego dyskomfortu po zaprzestaniu grania,
- granie jako sposób na rozładowanie napięcia i ucieczka od problemów,
- manipulowanie i okłamywanie bliskich oraz lekceważenie ryzyka związanego z hazardem,
- nieustanne myślenie o chęci grania,
- hazard jako główna aktywność życiowa.
Fazy uzależnienia hazardzisty
Uzależnienie od hazardu w4 fazach:
- Faza zwycięstw – granie na pieniądze połączone z intensywnym pobudzeniem i marzeniami o dużej wygranej, w związku z czym stopniowo podnoszone są stawki i zwiększany jest czas spędzany w kasynie.
- Faza strat – wraz z rosnącymi stawkami, zwiększa się ryzyko i ilość traconych pieniędzy. Myśli i działania skupiają się głównie wokół hazardu. Zaniedbywane jest życie osobiste i zawodowe.
- Faza desperacji – hazardzista traci kontrolę nad swoim życiem, wpadając w długi i podejmując się działań naruszających prawo. Dochodzi do wyczerpania psychicznego – pojawia się poczucie winy, bagatelizowanie problemu przy jednoczesnym odczuwaniu przymusu dalszego grania.
- Faza utraty nadziei – uzależniony traci bliskich, którzy się od niego odwracają. Ma długi tak ogromne, że nie widzi możliwości na ich spłatę. Doświadcza myśli samobójczych.
Terapia uzależnienia od hazardu w prywatnym ośrodku - krok po kroku.
Uwolnienie się od uzależnienia nie jest łatwe, ale przy odpowiednim zaangażowaniu jak najbardziej możliwe. Najważniejsze jest, by przyznać przed samym sobą, że problem istnieje. Prawdziwa i trwała zmiana zachodzi wyłącznie w oparciu o szczere intencje.
Terapia jest złożona z kilku etapów, a czas jej trwania uzależniony jest od stopnia zaawansowania nałogu. Proces zdrowienia polega na dotarciu do przyczyny choroby i zmianie mechanizmów determinujących destrukcyjne zachowanie.
Nasz ośrodek zatrudnia wielu wykwalifikowanych psychoterapeutów, którzy mają bogate doświadczenie w terapii uzależnienia od hazardu. Nie pozwól, by nałóg przejął kontrolę nad Twoim życiem. Uwolnij się od uzależnienia w Ośrodku Zagaje.