Uzależnienia behawioralne - czym są? Terapia uzależnień behawioralnych
Uzależnienia behawioralne to niekontrolowana tendencja do nadmiernego wykonywania pewnych zachowań (zakupy, hazard, korzystanie z mediów społecznościowych, granie w gry komputerowe, aktywność seksualna). Polegają na poszukiwaniu przyjemności, adrenaliny, satysfakcji czy rozładowania napięcia, dzięki wykonywaniu danej czynności.
W Ośrodku Terapii Uzależnień Zagaje pomagamy osobom uzależnionym od:
- korzystania z gier hazardowych (więcej informacji tutaj),
- nadmiernej pracy,
- dokonywania impulsywnych zakupów,
- nałogowego korzystania z technologii (np. telefon, komputer).
Objawy uzależnień behawioralnych
Nierzadko uzależnienia behawioralne są bagatelizowane przez społeczeństwo. Zachowania te są akceptowane, będąc częścią codziennych aktywności. Problem pojawia się wraz z natężeniem zjawiska i odczuwanym przymusem. Dochodzi do zaniedbywania obowiązków, kontaktów z innymi ludźmi i wreszcie do spustoszenia w życiu osoby uzależnionej.
Główne kryteria diagnostyczne dla tego rodzaju uzależnienia obejmują:
- odczuwanie silnej potrzeby i wewnętrznego przymusu do wykonywania danej czynności,
- brak umiejętności kontrolowania tego zachowania,
- występowanie fizycznych objawów po zaprzestaniu wykonywania danej aktywności,
- kontynuowanie zachowania mimo jego szkodliwych konsekwencji na życie osoby uzależnionej i jej bliskich.
Terapia uzależnień behawioralnych w prywatnym ośrodku - jak przebiega?
Kluczowym czynnikiem w terapii uzależnienia jest silna motywacja do zmiany oraz gotowość do podjęcia wysiłku.
Głównym celem terapii jest wyeliminowanie szkodliwych zachowań oraz nauczenie się zdrowych metod radzenia sobie z problemami, które umożliwią satysfakcjonujące funkcjonowanie w życiu codziennym. Proces zdrowienia polega na określaniu i analizie sytuacji, w których pojawia się chęć wykonania danej czynności i zrozumienie przyczyn tego zjawiska. Im większa determinacja i zaangażowanie pacjenta, tym lepsze szanse na utrzymanie abstynencji.
Rodzaje uzależnień behawioralnych - podział ze względu na czynności uzależniające
Uzależnienia behawioralne można podzielić ze względu na przedmiot nadmiernie wykonywanej czynności. Oto kilka przykładów:
- Uzależnienie od hazardu: osoba uzależniona od hazardu jest uzależniona od adrenaliny i emocji związanych z ryzykiem podczas gry na automatach, w kasynie lub od innych formach hazardu.
- Uzależnienie od seksu (seksoholizm): osoba uzależniona od seksu ma problem z panowaniem nad swoim popędem i chęcią rozładowania napięcia seksualnego, uczestnicząc w nieodpowiednich i niebezpiecznych sytuacjach.
- Uzależnienie od zakupów (zakupoholizm): zakupoholicy odczuwają nieodpartą potrzebę dokonywania zakupów, często kupując rzeczy, których nie potrzebują. Robią to dla odczuwanej w chwili zakupu euforii, jednak zazwyczaj kończy się to poczuciem winy oraz nierzadko prowadzi do problemów finansowych.
- Uzależnienie od jedzenia: osoby uzależnione od jedzenia mogą mieć problemy z kontrolowaniem apetytu, co prowadzi do kompulsywnego objadania się lub napadów obżarstwa.
- Uzależnienie od pracy (pracoholizm): osoba uzależniona od pracy może zmagać się z problemem w znalezieniu balansu pomiędzy życiem zawodowym a osobistym, spędzając w pracy większość czasu i zaniedbując przy tym życie towarzyskie oraz pozostałe obowiązki.
- Uzależnienie od Internetu: osoby uzależnione od Internetu spędzają zdecydowanie za dużo czasu w przestrzeni online, tracąc zainteresowanie innymi aktywnościami.
Wśród rodzajów uzależnień behawioralnych można również wyróżnić uzależnienie od korzystania z solarium czy zabiegów medycyny estetycznej, uzależnienie od kryptowalut, od telefonu komórkowego czy bigoreksję (przesadne skupianie uwagi na sylwetce, stosując restrykcyjne diety, suplementację lub zmuszając się do aktywności fizycznej).
Uzależnienie behawioralne powoduje poważne, negatywne skutki dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli tylko podejrzewasz u siebie lub bliskiej Ci osoby występowanie uzależnienia, nie obawiaj się prosić o wsparcie! Psychoterapia pod okiem profesjonalisty w Centrum Krajna pomoże w przywróceniu zdrowia i utrzymaniu abstynencji.