Alkoholizm - czym jest?
Uzależnienie od alkoholu to przewlekła choroba, która charakteryzuje się silną potrzebą spożywania alkoholu, dominującą nad innymi zachowaniami osoby uzależnionej.
Głównym objawem jest całkowita utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu i nieustająca potrzeba ciągłego picia, nazywana “głodem alkoholowym”. Uzależnienie to ma podłoże zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Objaw psychiczny to chęć poprawy samopoczucia, natomiast fizyczny objawia się wzrostem tolerancji na alkohol i utratą kontroli nad jego ilością. Alkoholizm dotyka zarówno osoby uzależnionej, jak i jej bliskich. Choroby alkoholowej nie da się całkowicie wyeliminować, ale można ją zatrzymać. Oznacza to, że osoba uzależniona po zaprzestaniu picia nie może wrócić do spożywania alkoholu w przyszłości tak, jak osoba nieuzależniona. Wsparcie ze strony bliskich oraz chęć uzależnionego do otrzymania pomocy są kluczowe w tym procesie. Ważne jest także wybór odpowiedniego prywatnego ośrodka terapii uzależnień, który zapewni dostęp do specjalistycznej pomocy.
Uzależnienie od alkoholu - przyczyny.
Uzależnienie od alkoholu ma różnorodne przyczyny, co utrudnia jednoznaczne jego zdefiniowanie. Według specjalistów, przyczyny uzależnienia można podzielić na trzy główne kategorie:
- biologiczne,
- psychiczne,
- społeczne.
Podobnie jak w przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych, zachodzą tu mechanizmy ucieczkowe. Alkohol ułatwia zapominanie o problemach i niepowodzeniach. I choć są to kwestie, które dotykają każdego człowieka, mechanizmy zaradcze alkoholika są zbyt słabe, by mógł sobie z nimi poradzić na poziomie emocjonalnym. Uzależnienie od alkoholu często występuje u osób, u których poczucie bezpieczeństwa i równowaga są zakłócone.
Jakie są objawy alkoholizmu? Jak rozpoznać osobę uzależnioną?
Chorobę tę można podzielić na trzy fazy: ostrzegawczą, krytyczną i chroniczną. Istnieją kluczowe objawy, które występują niemal każdego alkoholika. Zaliczają się do nich:
- zwiększenie tolerancji na alkohol,
- utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu,
- ciągi alkoholowe – kilkudniowe i wielomiesięczne,
- amnezja dotycząca picia, bez utraty przytomności,
- poczucie przymusu picia.
Fazy choroby alkoholowej. Kiedy podjąć decyzję o leczeniu alkoholizmu?
Jeden z ekspertów Komisji ds. Alkoholowych WHO, Elvin Morton Jellinek, zidentyfikował cztery fazy alkoholizmu:
- Faza wstępna (prealkoholowa) – trudna do wykrycia, może trwać wiele lat; w tym czasie rośnie zainteresowanie alkoholem, a jego spożycie staje się coraz częstsze i większe.
- Faza ostrzegawcza (zwiastunowa) – osoba uzależniona zaczyna szukać okazji do picia, pije samotnie, a często nawet w ukryciu.
- Faza krytyczna (ostra) – osoba uzależniona przestaje kontrolować swoje picie, zaniedbuje obowiązki i relacje oraz rezygnuje ze swoich zainteresowań; problem z alkoholem staje się bardzo wyraźny.
- Faza przewlekła (chroniczna) – okresy intensywnego picia trwają kilkanaście dni, a przerwy między nimi powodują efekty uboczne, takie jak zespół abstynencyjny. Problemy psychiczne stają się coraz bardziej nasilone, a u chorego mogą wystąpić objawy delirium, czyli psychozy alkoholowej.
Pomożemy Ci podjąć leczenie i przezwyciężyć skutki zdrowotne nadużywania alkoholu!
Uzależnienie od alkoholu ma zarówno fizyczne, jak i psychiczne skutki. Nadmierne spożycie alkoholu silnie obciąża organizm. Szczególnie dotkliwie reagują:
- serce – skutki obejmują nadciśnienie, arytmię, przerost lewej komory serca oraz ryzyko zawału,
- szkielet – alkohol zakłóca przyswajanie wapnia kluczowego dla budowy kości,
- układ trawienny – zwłaszcza wątroba, która może zostać uszkodzona przez alkoholowe zapalenie wątroby lub marskość.
Chociaż alkohol może na początku wywoływać uczucie euforii, jego długotrwałe spożywanie prowadzi do przeciwnego efektu, tłumiąc funkcje i pracę mózgu. W rezultacie osoba uzależniona może doświadczyć pogorszenia nastroju, zaburzeń emocjonalnych oraz psychicznych, takich jak depresja, lęki czy choroba afektywna dwubiegunowa lub nawet schizofrenia.
Kompleksowa terapia indywidualna i grupowa uzależnienia od alkoholu w prywatnym ośrodku terapeutycznym Zagaje
Kluczowym momentem, zarówno w przypadku alkoholizmu, jak i innych uzależnień, jest uświadomienie sobie powagi problemu i sięgnięcie po pomoc.
Proces wychodzenia z nałogu jest kompleksowy i wymaga czasu. Skuteczność terapii zależy od stopnia uzależnienia, gotowości pacjenta do zmiany oraz wsparcia ze strony bliskich.
W Ośrodku Terapii Uzależnień Zagaje oferujemy trzy różne programy terapeutyczne: dwu-, cztero-, sześcio- i ośmiotygodniowe. Z naszych doświadczeń wynika, że terapia trwająca osiem tygodni przynosi najlepsze rezultaty. Po tym czasie pacjent jest w stanie wdrożyć nowe, zdrowe nawyki, które wspierają go w utrzymaniu abstynencji. Każdy, kto mierzy się z uzależnieniem od alkoholu, ma potencjał, by prowadzić życie wolne od nałogu, lecz osiągnięcie tego wymaga wsparcia oraz zapewnienia bezpieczeństwa. W naszym ośrodku terapii uzależnień, oferujemy kompleksową opiekę, zapewniając wszystkie niezbędne elementy do przeprowadzenia skutecznej terapii alkoholowej.
Przygotowanie się do terapii uzależnień od alkoholu - krok po kroku
Zawsze jesteśmy gotowi pomóc tym, którzy tego potrzebują. Rozumiemy, że decyzja o rozpoczęciu terapii alkoholowej zazwyczaj pojawia spontanicznie, dlatego w naszym ośrodku znajdziemy miejsce dla każdego, kto ma chęć rozpoczęcia walki z uzależnieniem.
Aby rozpocząć terapię stacjonarną w naszym ośrodku, skontaktuj się z nami telefonicznie bądź wysyłając maila lub wiadomość na Messengerze. W rozmowie wsłuchamy się w Twoje potrzeby, odpowiemy na wszelkie pytania i przygotujemy dla Ciebie miejsce w naszym ośrodku terapii. Nasi terapeuci są gotowi, by Ci pomóc!
Później pozostanie Ci już tylko odpowiednie przygotowanie się do terapii. Pamiętaj, by spakować najpotrzebniejsze rzeczy – pobierz ich listę w PDF – i staw się w naszym prywatnym ośrodku odwykowym. W razie potrzeby zapewnimy Ci detoks we współpracy z wykwalifikowanym partnerem medycznym. Dzięki pomocy lekarza z zaprzyjaźnionej placówki wystawimy Ci L4. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami, by umożliwić Tobie pełne skupienie na procesie psychoterapii problemów alkoholowych.