Prywatny ośrodek terapii depresji

Rozpoznajemy objawy oraz wspólnie odnajdujemy motywację do zdrowienia i uwolnienia od depresji towarzyszącej uzależnieniom.

Depresja - czym jest?

Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych i jednocześnie jedno z najskuteczniej leczonych. Zaliczana do chorób zaburzeń nastroju, wpływając na sposób, w jaki osoba myśli, czuje i funkcjonuje na co dzień. Charakteryzuje się przedłużającym się uczuciem smutku, utraty zainteresowania lub przyjemności z codziennych aktywności, a także różnorodnymi objawami fizycznymi i emocjonalnymi. Depresja może mieć różne nasilenie, od łagodnego po ciężkie, i może trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata, jeśli nie jest odpowiednio leczona.

Depresja często towarzyszy uzależnieniu, będąc zarówno jego przyczyną, jak i skutkiem, i dotyka większość osób borykających się z nałogiem. Szacuje się, że w kontekście depresji alkoholowej, około 10% osób uzależnia się z powodu istniejącej wcześniej depresji, podczas gdy u 90% depresja pojawia się jako rezultat uzależnienia.

Przyczyny depresji

Depresja ma wiele potencjalnych przyczyn, które często współdziałają, zwiększając ryzyko wystąpienia tego zaburzenia. Zrozumienie tych czynników jest kluczowe dla skutecznego diagnozowania i terapii depresji.

Wśród nich można wyróżnić:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • zaburzenia w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i norepinefryna,
  • zaburzenia hormonalne, takie jak problemy z tarczycą, zmiany hormonalne w czasie ciąży itd.,
  • traumatyczne doświadczenia, np. śmierć bliskiej osoby, rozwód,
  • stresujące wydarzenia życiowe, np. problemy finansowe czy trudności w relacjach,
  • czynniki osobowościowe, np. neurotyczność czy niska samoocena,
  • styl życia, czyli niewłaściwa dieta lub brak aktywności fizycznej,
  • brak wsparcia społecznego,
  • choroby przewlekłe.

Depresja może być także skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków oraz działania substancji psychoaktywnych.

Depresja alkoholowa może pojawić się jako:

  • Efekt uzależnienia – nadużywanie alkoholu powoduje trwałe zmiany w układzie nerwowym, a sam alkohol ma działanie obniżające nastrój.
  • Przyczyna uzależnienia – osoby będące w depresji często sięgają po alkohol, aby uśmierzyć ból i smutek.
  • Skutek nagłego odstawienia – jako część zespołu abstynencyjnego, może trwać około 3 tygodni.
  • Efekt abstynencji – pojawia się po pewnym czasie od zaprzestania picia, a długotrwałe obniżenie nastroju może prowadzić do nawrotu uzależnienia.

W prywatnym ośrodku terapii depresji Zagaje pomożemy Tobie uporać się z każdym rodzajem depresji. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w powrocie do zdrowia, skontaktuj się z naszym specjalistą, dzwoniąc na numer 602 141 942.

Objawy depresji

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) istnieje 10 objawów depresji, z czego trzy pierwsze określane są jako fundamentalne:

  1. Obniżenie nastroju.
  2. Nieodczuwanie radości.
  3. Brak energii.
  4. Niska/negatywna samoocena.
  5. Poczucie winy.
  6. Myśli i próby samobójcze.
  7. Niesprawność intelektualna.
  8. Zaburzenia snu.
  9. Zaburzenia w aktywności
  10. Zaburzenia apetytu i zmiana masy ciała.
blank
blank

Skutki depresji

Nieleczona depresja prowadzi do poważnych konsekwencji. Może nastąpić nasilenie i utrwalenie się objawów psychicznych oraz wzrost ryzyka rozwoju chorób, takich jak choroby serca czy cukrzyca. W skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do śmierci.

Skontaktuj się

Stopnie nasilenia depresji

Zmagając się z obniżonym nastrojem trudno stwierdzić, w którym momencie można już mówić o depresji. Zwłaszcza że w lekkim przebiegu zaburzenia możliwe jest codzienne funkcjonowanie i skuteczne ukrywanie przed innymi przeżywanego wewnątrz cierpienia.

Ciężki przebieg depresji, poza utrudnionym działaniem, wiąże się z:

  • urojeniami, które przybierają formę silnych i nieprawdziwych przekonań o np. nieuleczalnej chorobie,
  • omamami, czyli głosami skłaniające do popełnienia samobójstwa,
  • osłupieniem, inaczej zastojem ruchowym, polegającym na unikaniu kontaktu z otoczeniem.
blank

Rodzaje depresji

Depresja to może przybierać różne formy, poza wyraźnym obniżeniem nastroju czy odczuwanym smutkiem. Główne typy depresji to:

  • Depresja endogenna – rodzaj depresji o podłożu biologicznym i genetycznym spowodowany dysfunkcją układu nerwowego. Charakteryzuje się przewlekłym i nawracającym przebiegiem oraz nasilonymi objawami, takimi jak głęboki smutek, chroniczne zmęczenie, zaburzenia snu i myśli samobójcze. Terapia wymaga farmakoterapii.
  • Depresja agitowana (lękowa) – wiąże się z intensywnym niepokojem, pobudzeniem ruchowym i psychomotorycznym. Osoby cierpiące na ten rodzaj depresji często odczuwają wewnętrzny niepokój, mają trudności z siedzeniem w miejscu, są nerwowe i drażliwe. Występuje tu podwyższone ryzyko samobójstwa – dlatego istotne jest jak najszybsze wykrycie oraz pomoc psychiatry i psychoterapeuty!
  • Depresja reaktywna – forma depresji wywołanej przez konkretne, stresujące wydarzenia życiowe, takie jak utrata bliskiej osoby, problemy finansowe, rozwód czy utrata pracy. W przeciwieństwie do innych rodzajów depresji,  ten ma wyraźny zewnętrzny czynnik wywołujący. Terapia często obejmuje psychoterapię wspieraną terapią farmakologiczną.
  • Dystymia (depresja nerwicowa, nerwica depresyjna) – rodzaj przewlekłego zaburzenia depresyjnego, charakteryzującego się długotrwałym przygnębieniem i odczuwaniem beznadziei. Objawy dystymii są mniej nasilone niż w przypadku depresji klinicznej, przez co bywa mylnie uważana za cechę osobowości. Terapia dystymii zwykle obejmuje psychoterapię.
  • Depresja poporodowa – ta forma depresji jest spowodowana zmianami hormonalnymi i psychicznymi związanymi z porodem, brakiem snu, stresującymi wydarzeniami związanymi z macierzyństwem, a także czynnikami psychospołecznymi.
  • Depresja sezonowa – rodzaj depresji, która występuje cyklicznie w określonych porach roku, zazwyczaj jesienią i zimą, gdy dni są krótsze i występuje mniejsze nasłonecznienie. Można ją łagodzić poprzez terapia terapeutyczne oraz farmakologiczne.
  • Choroba afektywna dwubiegunowa – charakteryzuje się naprzemiennymi cyklami manii i depresji. Choroba ta zwykle pojawia się w u osób w wieku 20-30 lat i przeważnie leczona jest za pomocą farmakoterapii.
  • Osłupienie depresyjne – znane również jako zahamowanie psychoruchowe w depresji, to stan, w którym osoba dotknięta depresją doświadcza znacznego spowolnienia ruchowego i psychicznego. Osoba wykazuje brak inicjatywy, trudności w podejmowaniu decyzji, a także opóźnieniem w myśleniu i reakcjach. Jest to jedna z najcięższych form depresji i wymaga intensywnego terapii stacjonarnego w szpitalu.

Kompleksowa terapia depresji - przebieg

Terapia depresji jest procesem złożonym, zazwyczaj obejmującym kombinację terapii farmakologicznej i terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) z wykorzystaniem terapii grupowej.

Programy terapii obejmują takie etapy jak:

  1. Diagnoza: Kluczowy krok, który determinuje całokształt procesu terapii.
  2. Terapia farmakologiczna: Zazwyczaj jest fazą wstępną terapii depresji, a przepisywane leki obejmują SSRI i SNRI — dwie grupy leków antydepresyjnych.
  3. Terapia psychoedukacyjna: Edukacja pacjentów i ich rodzin w temacie depresji jest fundamentalnym elementem skutecznego terapii. Pomaga w zrozumieniu zaburzenia i zaangażowaniu się w proces terapii.
  4. Terapia poznawczo-behawioralna: Forma terapii, która skupia się zmianie negatywnych wzorców myślenia i zachowania, które nasilają objawy depresji.
  5. Terapia interpersonalna: Celem terapii jest poprawa relacji pacjenta z osobami w jego otoczeniu i pomoc w rozwijaniu mechanizmów zaradczych.
  6. Interwencje stylu życia: Wspieranie zdrowego stylu życia, polegającego na  regularnym ćwiczeniu, zdrowym odżywianiu i dbaniu o prawidłowy sen, jest kluczowe w procesie terapii depresji.

W naszym ośrodku terapii depresji oferujemy spersonalizowany program terapii. Wybór odpowiedniej metody zależy od specyfiki sytuacji pacjenta, w tym od nasilenia depresji, obecności innych współwystępujących schorzeń i preferencji pacjenta.

Prywatny ośrodek terapii depresji - Centrum Terapii Zagaje

Lżejsze przypadki depresji leczone są w trybie ambulatoryjnym, czyli w gabinecie psychoterapeutycznym. Z kolei cięższe, kiedy dochodzą myśli samobójcze i objawy psychotyczne – w warunkach szpitalnych lub na oddziale psychiatrycznym.

W trakcie terapii niezwykle istotne jest ustalenie planu powrotu do zdrowia oraz aktywny udział chorego w całym procesie. Profesjonalna opieka zapewnia nawet całkowite ustąpienie depresji tzw. reemisji.

W procesie terapii depresji alkoholowej lub związanej ze stosowaniem innych substancji psychoaktywnych jednakowy nacisk położony jest na terapii obu chorób: depresji i nałogu. Nie jest to łatwe zadanie, ale jedyne skuteczne na drodze do wolności od uzależnienia i przywrócenia radości życia. W tym przypadku motywacja osoby chorej jest kluczowa w osiągnięciu sukcesu.

blank

Wierzymy, że każdy ma prawo do życia szczęśliwego, pełnego miłości i wsparcia ze strony bliskich. Skontaktuj się z nami, a przeprowadzimy Cię przez proces terapii.

Skontaktuj się z nami

by z naszą pomocą i wsparciem wyruszyć w drogę ku zdrowemu i szczęśliwemu życiu.

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.