Ośrodek podwójnej diagnozy

Zaburzenia współwystępujące - terapia w Ośrodku Zagaje

Terapia podwójnej diagnozy

W naszym Ośrodku diagnozujemy i układamy program terapii zaburzeń będących przedmiotem podwójnej diagnozy oraz wspieramy na każdym etapie zdrowienia.

Dowiedz się więcej

Zaburzenia współwystępujące - czym są?

Wśród osób stosujących środki psychoaktywne często pojawia się tzw. podwójna diagnoza, co oznacza jednoczesne występowanie uzależnienia i objawów zaburzeń psychicznych. Badania dowodzą, że około 50% uzależnionych cierpi z powodu  współistniejących chorób psychicznych, które mogą obejmować jedno lub kilka różnych schorzeń.

Częstym problemem w przypadku podwójnej diagnozy jest trudność w rozpoznaniu zaburzenia współistniejącego w związku z pojawieniem się wyraźnych objawów uzależnienia. Co więcej, nierzadko bywa też, że to właśnie zaburzenia psychiczne są przyczyną nadmiernego spożywania alkoholu czy środków psychoaktywnych.

Współwystępowanie objawów powoduje ich wzajemne wzmacnianie się, co uniemożliwia lub znacznie utrudnia proces diagnozy. W Ośrodku Terapii Uzależnień Zagaje jesteśmy zdania, że każdego należy traktować indywidualnie i całościowo. Przeprowadzamy przez program terapii krok po kroku, zaczynając od walki z uzależnieniem. Dbamy o potrzeby naszych pacjentów na każdym etapie powrotu do zdrowia psychicznego.

Formy zaburzeń współwystępujących z uzależnieniem

Najczęstszym zaburzeniem psychicznym współwystępującym z uzależnieniem jest  depresja, później także zaburzenia lękowe, zaburzenia afektywne, schizofrenia i PTSD. Trudno jest jednoznacznie określić, czy uzależnienie było pierwotną przyczyną wystąpienia zaburzeń, czy to istniejące schorzenia skłoniły osobę do sięgnięcia po substancje psychoaktywne.

Głęboki smutek to jeden z elementów towarzyszących chorobie alkoholowej. Alkohol będący depresantem, jedynie chwilowo poprawia nastrój. Wraz ze wzrostem ilości spożywanego alkoholu, może pojawić się obniżony nastrój. Tego typu objawy depresji mogą również wystąpić po odstawieniu substancji psychoaktywnych. W takiej sytuacji pojawia się uczucie żałoby i tęsknoty za czymś, co wcześniej przynosiło ulgę i ukojenie. Ten smutek jest częścią procesu odstawienia, ponieważ osoba uzależniona mierzy się z brakiem substancji, która wcześniej pozwalała jej na chwilowe oderwanie się od rzeczywistości i codziennych problemów.

Formy współwystępowania obejmują:

  • używanie substancji psychoaktywnych jako sposób radzenia sobie z obniżonym nastrojem, niską samooceną i lękiem,
  • współistnienie uzależnienia od substancji psychoaktywnych z uzależnieniami behawioralnymi, takimi jak hazard czy nałogowe korzystanie z technologii,
  • uzależnienie od kilku substancji psychoaktywnych,
  • współwystępowanie zaburzeń psychotycznych, np. schizofrenii.
blank
blank

Proces terapii zaburzeń współwystępujących

Przed postawieniem diagnozy i opracowaniem programu terapii konieczny jest detoks. Ma on kluczową rolę w prawidłowym przeprowadzeniu diagnozy. Jest to niemożliwe, jeśli osoba wciąż znajduje się pod wpływem substancji psychoaktywnych.

W naszym Ośrodku zwracamy szczególną uwagę na terapia pacjentów z podwójną diagnozą, gdyż w tak skomplikowanej sytuacji bardzo łatwo dochodzi do nawrotów lub innych ryzykownych zachowań, takich jak próby samobójcze. Terapia polega na bliskiej współpracy lekarza psychiatry z terapeutą uzależnień. Dzięki temu możemy skutecznie przeciwdziałać pogorszeniu się stanu pacjenta, choć wymaga to czasu i zaangażowania. Fachowa i kompleksowa opieka naszych specjalistów gwarantuje szybko widoczne postępy i trwałe, pozytywne zmiany.

Skontaktuj się

Wierzymy, że każdy ma prawo do życia szczęśliwego, pełnego miłości i wsparcia ze strony bliskich. Skontaktuj się z nami, a przeprowadzimy Cię przez proces terapii.

Jeśli czujesz, że może to dotyczyć Ciebie,
skontaktuj się z nami.

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.