Alkoholizm w rodzinie – jak postępować?

Terapia Zagaje - alkoholizm w rodzinie
0
(0)

Uzależnienie to nie tylko problem osoby pijącej. Alkoholizm w rodzinie dotyka wszystkich – dzieci, partnerów, rodziców, rodzeństwo. Skutki picia są niewidoczne na pierwszy rzut oka, dlatego ranią tak mocno i głęboko. W Polsce wciąż brakuje systemowego wsparcia dla rodzin. Jakie są realne rozwiązania? Jakie mechanizmy uzależnień rządzą naszymi relacjami? I co zrobić, jeśli ten problem dotyka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich? Artykuł przybliża ten temat również z perspektywy, którą łatwo wprowadzić do domu przez filmy i seriale. 

Rodzice kłócą się z powodu alkoholu, podczas gdy ich syn słucha ze smutną miną.

  • Jak pomóc bliskim w walce z uzależnieniem: inspiracje z ekranu i praktyczne wskazówki
  • Prawda życia i prawda ekranu
  • Jak przeprowadzić skuteczną interwencję?
  • Rola rodziny i bliskich w procesie zdrowienia

Jak pomóc bliskim w walce z uzależnieniem: inspiracje z ekranu i praktyczne wskazówki

To częściej bliscy niż sami uzależnieni dzwonią do nas po wsparcie. Dlaczego? Alkoholicy mówią, że piją tak, żeby nikt nie widział. Bzdura! Wszyscy wiedzą, tylko nie każdy wie, co powinien zrobić. Służymy w tym wypadku wieloletnim doświadczeniem i sprawdzoną w praktyce wiedzą medyczną. Jeśli oglądaliście The Bear lub w internecie znacie kanał braci Sekieliskich, to jest tam film “Miłość nie wystarczy”. Obie te produkcje w sposób realistyczny pokazują, czym jest życie z osobą uzależnioną. Może pozwoli to Wam zobaczyć, że nie jesteście sami na świecie z takimi problemami. Jak zatem możemy skutecznie wspierać bliskich w walce z uzależnieniem? Jak przeprowadzić interwencję i zachęcić do podjęcia leczenia?

Prawda życia i prawda ekranu

W serialu The Bear obserwujemy rodzinę, w której matka zmaga się z uzależnieniem, a jej dzieci – syn i współuzależniona córka – próbują poradzić sobie z trudną sytuacją. Alkoholizm w rodzinie staje się źródłem niekończących się napięć, a świąteczne spotkania zamieniają się w arenę konfliktów, ukazując, jak nałóg jednej osoby wpływa na całą rodzinę pokoleniowo. Zamiast jednej traumy choroby powoli dokłada się stos kolejnych straconych żyć, pieniędzy i marzeń.

Film krótkometrażowy braci Sekielskich przedstawia natomiast historię żony, która, zaniepokojona stanem męża, postanawia działać. Wspólnie z przyjaciółką i terapeutką organizuje interwencję, angażując bliskich z rodziny, pracy oraz przyjaciół. Zorganizowana interwencja zapoczątkowuje proces leczenia i stawia osobę uzależnioną oraz jej rodzinę w prawdzie o nałogu. W monodramacie specjaliści z dziedziny terapii uzależnień dokładają swój komentarz.

Jak przeprowadzić skuteczną interwencję?

Po pierwsze pamiętaj, zależy Wam na sobie, a miłość to ważny fundament. Wszyscy podejmą pracę nad uzdrowieniem relacji, bo kiedy osoba uzależniona podejmie leczenie Wy – bliscy też będziecie zdrowieć. Ważne jest, żeby pamiętać, że to gra zespołowa. 

Interwencja dla osoby uzależnionej od alkoholu.

  • Skonsultuj się z profesjonalistą – terapeutą lub specjalistą ds. uzależnień z naszego Ośrodka – aby opracować plan działania.
  • Zbierz grupę bliskich osób, które mają pozytywny wpływ na osobę uzależnioną i są gotowe do wsparcia.
  • Wybierz spokojne, neutralne miejsce oraz moment, gdy osoba uzależniona jest trzeźwa.
  • Wyrażaj swoje uczucia i obawy w sposób nie osądzający, skupiając się na konkretnych zachowaniach i ich konsekwencjach. Zapisz sobie, co chcesz powiedzieć.
  • Przedstaw konkretne opcje leczenia, do tego przyda się rozmowa z pracownikiem naszego Ośrodka.
  • Postaw granicę i nazwij konkretnie, na jakie wsparcie osoba może liczyć bez względu na to, co wybierze. Podkreślaj, że zależy Ci wyłącznie na jej dobru i miłości, którą czujesz. 

Rola rodziny w procesie zdrowienia

Uzależnienie to trudny przeciwnik, nie śpi, nie je, jest nieprzewidywalny. Inspirując się historiami z ekranu i korzystając z praktycznych wskazówek, możemy skutecznie wspierać naszych bliskich w walce z nałogiem. Rola rodziny w leczeniu uzależnienia jest nie do przecenienia – to właśnie bliscy mogą odegrać kluczową rolę w procesie motywowania do terapii i wspierania w trudnych momentach. Pamiętajmy, że każdy krok w stronę zdrowia jest krokiem w dobrą stronę. Warto próbować i nie ustawać w wysiłkach.

Wsparcie rodziny w leczeniu alkoholizmu.

Namówienie osoby uzależnionej do podjęcia leczenia to proces wymagający cierpliwości i empatii. Ważne jest, aby unikać oskarżeń i krytyki, skupiając się na wyrażaniu troski i chęci pomocy. Bądźcie delikatni, ale równocześnie zdeterminowani.

Najważniejsze – pilnujcie również swojego stanu zdrowia. Wiele osób bliskich rozwija współuzależnienie. Traci granice, a problemy osoby uzależnionej stają się główną cechą tożsamości. Alkoholizm w rodzinie wpływa na wszystkich jej członków, generując napięcia, lęki i poczucie bezsilności. Pamiętaj, że od Twojego stanu zależy szczególnie na początku trwałość zdrowienia Waszej rodziny, społeczności. W tym również wesprze Cię nasz Ośrodek w Zagajach.

Nie czekaj, już dziś skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 602 141 942. Wiemy, jak pomóc Tobie i osobie, którą kochasz. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj opinię o artykule

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nikt nie dodał opinii. Bądź pierwszy!

Dziękujemy za pozytywną opinię

Chcesz dostawać powiadomienia o kolejnych artykułach? Śledź nas w mediach społecznościowych:

Dziękujemy za opinię, weźmiemy ją pod uwagę i poprawimy ten artykuł

Daj nam znać, jak możemy poprawić ten artykuł

Napisz, jak możemy poprawić ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Krajna.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.