
Ciąg alkoholowy to okres, który może trwać od kilku dni do kilku miesięcy, a nawet dłużej. W tym czasie osoba uzależniona spożywa alkohol w dużych ilościach, zazwyczaj w sposób niekontrolowany, wręcz obsesyjny, i ma ogromne trudności lub wręcz niemożność przerwania go. Chory zaniedbuje w tym czasie wszystkie relacje, aktywności i obowiązki – włącznie z zawodowymi. Nierzadko zaniedbuje higienę czy odpowiednie odżywianie. Dla rodziny chorego jest to zwykle okres wielkiej udręki, lęku i stresów. Co można zrobić, by pomóc uzależnionemu wyjść z ciągu?
Jakich błędów winny wystrzegać się członkowie rodzin chcących pomóc swemu bliskiemu? Jakie niebezpieczeństwa temu towarzyszą? Czy można wyjść z ciągu w warunkach domowych? A może warto skorzystać z profesjonalnej pomocy ośrodków uzależnień z oddziałami detoksykacji lub szpitali?

Czego unikać, gdy chcemy pomóc uzależnionemu wyjść z ciągu?
Rodziny osób uzależnionych zmagają się niekiedy z okresami, kiedy ich bliski uzależniony popada w ciąg. Ze względu na kierujące nimi poczucie miłości, odpowiedzialności czy wstydu popełniają zazwyczaj mnóstwo błędów, nie wiedząc, jak skutecznie pomóc choremu i sobie samym. Jakie są najczęstsze błędy bliskich osób uzależnionych w ciągu?
- Brak dbałości o siebie – bliscy skupiają się na zabezpieczeniu chorego, nie sygnalizując własnych potrzeb, obaw i lęków.
- Pomaganie uzależnionemu w wykonywaniu codziennych czynności – przygotowanie obiadu, pranie ubrań, zmuszanie do zachowania higieny etc.
- Kupowanie uzależnionemu alkoholu.
- Usprawiedliwianie uzależnionego przed pracodawcami czy znajomymi.
- Niepozwalanie uzależnionemu na przyjęcie odpowiedzialności i konsekwencji wynikających z jego zachowania.
Jest to ogromnie trudne zadanie, bo chory w ciągu destabilizuje życie rodziny w sposób wpływający na wszystkie jego aspekty, często uciekając się do zakłócania spokoju czy agresji względem jej członków. Dlatego warto jest zachować spokój i konsekwencję w działaniach, by nie doprowadzić do zaognienia sytuacji.
Co można zrobić, by pomóc uzależnionemu wyjść z ciągu?
Tak naprawdę nie można pomóc choremu, dopóki on sam nie zrozumie, że pomocy potrzebuje. Dlatego warto dowiedzieć się jak najwięcej o chorobie alkoholowej i sposobach jej leczenia: odwyku, detoksykacji a także następującej po nich terapii uzależnień. Jaka jest zatem rola rodziny? Przygotowani merytorycznie do rozmowy bliscy uzależnionego mogą w łagodny i zrównoważony sposób przestawić choremu swoje lęki i obawy. Jednocześnie mogą uwidaczniać mu, jaki wpływ nałóg ma na niego samego oraz na jego relacje z otoczeniem:
- poczucie braku bezpieczeństwa w rodzinie – strach, lęk, zmęczenie i niepewność,
- zaniedbywanie obowiązków przez chorego,
- izolacja z życia rodziny, przyjaciół, od trzeźwych ludzi w ogóle,
- możliwe skutki prawne działań dokonanych pod wpływem alkoholu,
- problemy finansowe i zdrowotne,
- utrata stałego źródła utrzymania.
Warto również przedstawić konkretny plan działań, którego chory musi się podjąć, aby mieć szansę wyjścia z ciągu i nałogu. Bardzo ważne jest uświadomienie choremu, że detoksykacja, odwyk i terapia są jedynym bezpiecznym środkiem zaradczym. Powinny być przeprowadzone pod opieką specjalistów w warunkach ośrodka leczenia uzależnień. To także jedyna szansa na uzdrowienie sytuacji. W obliczu destrukcyjnych działań uzależnionego motywowanie chorego może wydawać się trudne. Okazywanie mu życzliwości, współczucia, spokojna rozmowa i wsparcie to jednak ważny krok. Dzięki temu możemy pomóc mu podjąć decyzję o leczeniu.

Niebezpieczeństwa towarzyszące przerwaniu ciągu w warunkach domowych.
Rodziny uzależnionych często próbują w domowy sposób przerwać ciąg alkoholowy swoich najbliższych, stosując domowe środki w postaci leków na kaca czy soku z kapusty. Bardzo niebezpieczne – mogące w krańcowych przypadkach doprowadzić do śmierci, może być nagłe pozbawienie chorego alkoholu. W wyniku nagłego odstawienia alkoholu, może wystąpić szeroki wachlarz objawów somatycznych, zwany zespołem abstynencyjnym. Mogą one przyjąć różne nasilenie i zależą od indywidualnej kondycji pacjenta. Najczęściej wymieniane są:
- nudności – od niewielkich do silnych,
- zawroty i bóle głowy,
- drżenia mięśni,
- zwiększone pocenie się, odwodnienie,
- nierównowaga elektrolityczna,
- trudności w zasypianiu,
- nadciśnienie tętnicze,
- nierówna lub przyśpieszona praca serca,
- rozszerzenie źrenic,
- biegunki – w tym długotrwałe,
- napady drgawkowe.
Dobre wyjście – detoksykacja i terapia w ośrodku leczenia uzależnień.
U niewielkiej grupy pacjentów mogą wystąpić objawy odstawienia powodujące konieczność hospitalizacji. Wśród najważniejszych wymienia się nadciśnienie tętnicze i napady drgawkowe. Dobrą metodą uniknięcia komplikacji przy odstawieniu jest skorzystanie z profesjonalnej oferty ośrodków leczenia uzależnień. Często oferują one detoks i terapię wspomagającą.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, rozmowy albo wskazówek lub być może dostrzegasz u siebie objawy współuzależnienia, skontaktuj się z nami pod numerem 602 141 942. Wspólnie możemy znaleźć najlepsze rozwiązanie i pomóc Twojej rodzinie w trudnej drodze do zdrowia.